Ana Sayfa Mudanya Hakkında Tahir Paşa Konağı Kent Müzesi

Tahir Paşa Konağı Kent Müzesi

443
Tahir paşa konağı, Tahir paşa kent müzesi, Mudanya Tahir paşa

Mudanya Tahir Paşa Konağı Kent Müzesi, 18.yy yapısı olarak günümüze ulaşan nadir yapılardan biridir ve 2013 yılından bu yana Mudanya’da  müzedir.

Müze, 5 Temmuz 2013 tarihinde ziyarete açıldı. 1985 yılında Kültür Bakanlığı tarafından kamulaştırılan tarihi konağın; alt katı 2012 yılına kadar ilçe kütüphanesi olarak hizmet vermiştir. 18 odalı konak, 2012 yılında Mudanya Belediyesi’ne devredildikten sonra 2. kuşak torunu olan Agah Bursalı’nın desteği ile mimar Mustafa Turgut tarafından restore edildi ve kent müzesi olarak ziyarete açıldı.

İki katlıdır. Planı çok değişiklik geçirmiş, eski halini büyük ölçüde yitirmiştir. Müzede konağın o dönemde kullanılan orjinal eşyaları yer alıyor.

İkinci katta bulunan baş oda kalem işleri ile süslüdür. Odanın iki cephesinde alt ve üst pencereler olup bunlar renkli camlıdır. Duvar yüzeyleri malakari alçı süslemelerle kaplıdır. Panoların içi lale devrine ait çiçek motifleriyle süslenmiştir. Odanın bir duvarını kaplayan yüklük de kalem işleri ile süslenmiştir. Odanın dış kapısında 1138H./1725 M. tarihi yazmaktadır.

Pazartesi dışında her gün 08.30-17.00 saatlerinde ziyarete açıktır.