Ana Sayfa Mudanya Hakkında Sosyal ve Ekonomik Durumu

Sosyal ve Ekonomik Durumu

551

Nüfus olarak TÜİK 2016 yılı sonu Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine göre, ilçemizin genel nüfusu 86.426’ dir. Genel olarak nüfus alan bir ilçe ve gitgide düzenli olarak artış göstermektedir. Araştırma sonuçlarına dayanmaksızın nüfusun yarıdan fazlasının emekli olduğunu düşünmekteyim. İş sahasının azlığı ve ekonomik durumlardan kaynaklı genç nüfus şehir merkezini yaşamak için tercih etmektedir. Müteahit’lerin gözde yerlerinden biri olmuş ve ev ve arsa fiyatları oldukça yükselmiştir.

Bursa merkez ve ilçelerinde ikamet eden bazı vatandaşlarımızın ilçemizde de konutları olup, bu vatandaşlarımızın büyük kısmı havalara bağlı olarak 4-6 ay ilçemizde ikamet etmektedirler. Doğalgazın 2008 yılında ilçemize gelmesiyle, bu vatandaşlarımızın önemli bir kısmı artık yaz-kış sürekli ilçemizde ikamet etmektedirler.

Mudanya ilçesinin sanayisi pek gelişmemiştir. 2 büyük fabrikası bulunur Yazaki ve Prysmian fabrikalarında kablo üretimi yapılmaktadır. Bunlara bağlı taşeron ufak atölyeler bulunur. Ayrıca küçük birde sanayi sitesi mevcuttur. İmalat yapan az miktarda işletme bulunur.Ayrıca irili ufaklı zeytin işleme tesisleri faliyet göstemektedir. Esnaf sayısı yüksektir. Çoğu emlakçı ve kahvehanelerden oluşur. Emlakçılar daha ziyade Güzelyalı mahallesinde bulunur.

Bunların dışında kooperatifler mevcuttur. Esnaf kefalet kooperatifi, Taşıyıcılar kooperatifi, 150 sayılı zeytin tarım satış kooperatifi,ve çok sayıda konut yapı kooperatifi gibi.

Tarım olarak büyük çoğunluk iklimi ve yüzeysel şekilleri ve ayrıca rumlardan kalma sebebi ile zeytin üretimi ile uğraşmaktadır. Ayrıca siyah incir üretimide yapılmaktadır. Bağcılık, sebze ve meyvecilik, ayçiçeği, soğan ve tahıl gibi diğer tarımsal faaliyetler, az miktarda da olsa yapılmaktadır. Hayvancılıkta yapılmaktadır. Özellikle tavuk çiftlikleri ve küçük baş hayvancılıkla uğraşan çeşitli işletmeler vardır.