Ana Sayfa Haberler MUDANYALI ŞEHİT ŞÜKRÜ ÇAVUŞ TÖRENLE ANILDI

MUDANYALI ŞEHİT ŞÜKRÜ ÇAVUŞ TÖRENLE ANILDI

339

Mudanyalı Kahraman Şükrü Çavuş şehit edilişinin 98. Yılında, İskele Meydanı’nda bulunan Şehitlik Anıtının önünde düzenlenen törenle anıldı.

İngilizlerin işgali sırasında ilk kurşunu atarak direnişi başlatan ve 1 binbaşı, 1 zabit ve 3 askeri öldürdükten sonra şehit düşen Mudanyalı Kahraman Şükrü Çavuş şehit edilişinin 98. yılı dolayısıyla Şehitlik Anıtı önünde düzenlenen törenle anıldı. Düzenlenen anma törenine Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Mudanya İlçe Jandarma Komutanı Bnb. Samet Ali Kılıçoğlu, Mudanya İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Durmuş’un yanı sıra siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgüt temsilcileri ve gaziler katıldı.  Şehitlere rahmet ve gazilere uzun ömürler dileyen Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer, şehit ve gazilerin başlarının tacı olduğunu ifade ederek, vatan için şehit düşen gazilere Allah’tan Rahmet, Gazilerimize acil şifalar diledi.

“Hedefimiz Cumhuriyeti Yaşatmaktır”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet yaşayacağını vurgulayarak sözlerine başlayan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, “Kahramanımız Şükrü Çavuş ve adını bilmediğimiz binlerce şehidimizin canlarıyla kanlarıyla kurduğu bu vatan, bu cumhuriyet ilelebet yaşayacaktır Mudanya’mızın ve ülkemizin kurtuluşunda mücadele eden tüm şehitlerimizin önünde saygıyla eğiliyorum” diye konuştu. Mudanya Müftüsü E. Mehmet Soylu’nun gerçekleştirdiği dua ve Konuşmaların ardından Kaymakam Faik Oktay Sözer ve Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, şehitlik adına Şehit Şükrü Çavuş’un anıtına karanfil bıraktılar. Mükerrem Yıldız, Şehit dayısı Şükrü Çavuş adına yazılan bir şiiri okudu. Törende bulunanların Şehitliğe karanfil bırakmasının ardından tören sona erdi.

Mudanya Tekke-i Cedid Camiinde Şehit Şükrü Çavuş ve şehitler için mevlit okunarak, hayır için lokma dağıtıldı.