Ana Sayfa Haberler Mudanya Sahil Kıyısındaki Teknelere Operasyon

Mudanya Sahil Kıyısındaki Teknelere Operasyon

141

Yaz aylarında Mudanya’daki plaj bölgelerinin vatandaşlar tarafından kullanılamadığı, bu alanlar özel tekneler tarafından işgal edildiği ihbarını alan Sahil Güvenlik ekipleri harekete geçti. Bunun üzerine denetime başlayan ekipler, sahillerin özel tekneler tarafından işgal edildiği, usulsüz yanaştırılarak kumluk alana beton döküldüğü ve platformlar kurularak etrafının çevrildiğini tespit etti. Bu durumu fotoğraf ve tutanaklarla kayıt altına alan ekipler, Bursa Valiliği ve Mudanya Kaymakamlığı’na bildirdi. Bursa Valiliği ve Mudanya Kaymakamlığı’nın onayıyla yapılan tespit ve incelemelerden sonra 481 tekne hakkında işlem yapıldı. Tespit edilen tekne sahiplerine gerekli tebligat yapılarak 1-1,5 ay süre tanıyan ekipler, süre sonunda sahiplerine ulaşılamayan 58 adet teknenin toplanması ve Türk Medeni Kanunu’nun 770 ve 771’inci maddeleri gereğince mülkiyetlerinin kamuya geçirilmesi için işlem başlattı.

21 tekne toplandı

Ekipler, Güzelyalı sahilinde harekete geçti. Gerekli onayların ardından Güzelyalı’da bulunan 58 tekneden 37’sinin alındığı tespit edildi. Geri kalan 21 tekne için operasyonun startı verildi. Sahili işgal eden, görüntü kirliliği oluşturan teknelerin toplanması için Bursa Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve Mudanya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri ile irtibata geçildi.Tekneler vinç ile kamyonlara konuldu

Sahil Güvenlik Komutanlığı önderliğinde ekipler, sahilde bulunan tekneleri vinç yardımıyla kamyonlara yükledi. Böylece sahildeki görüntü kirliliği ortadan kalkmış oldu. Yapılan çalışmalar sonucunda Limanlar Yönetmeliği’nin 25. maddesi 2. fıkrasına istinaden toplanan tekneler, Mudanya Jandarma Bölgesi’nde taşındı. Milli Emlak Müdürlüğü’nce satışı yapılacak olan teknelerin bedelleri 5 yıl süreyle Mal Müdürlüğü veznesinde emanette kalacak. Bu süre içerisinde sahipleri çıkmayan teknelerin bedelleri gelir olarak kayıt edilecek. Öte yandan bütün Bursa sahillerinde operasyonların devam edeceği öğrenildi.
Plajların ve sahillerin temizlenmesiyle ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade eden Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, “Özellikle yaz aylarında hemşehrilerimizin sahiller ve plajlardan daha fazla yararlanabilmesi ve denize daha rahat girmeleri için üzerimize düşen görevi yerine getiriyoruz “dedi.
3621 Sayılı Kıyı Kanunu’na göre sahillerin kullanımının halka açık olması gerektiğine de vurgu yapan Türkyılmaz, “Biz de halkımızın çıkarlarını korumak, halka ait alanları halka kazandırmak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Keşke farklı bir çözüm yolu denenseydi, Mudanya mızın Limanları yetersiz, kayık koymak için yer malesef yıllardır yok. Vatandaş teknesini cebinemi koyup gidecek? İrili ufaklı balıkçı barınakları yapılsa da, vatandaş kayığını buralara bağlasa, kayıkları satmaktan daha iyi bir hizmet olmazmıydı? diye istemsizce düşünüyorum. Vatandaş parasını vermiş kayık almış haftada bir balığa, tura çıkacak, bir şekilde deşarz olucak. Siz bu hakkı gasp edip vatandaşı bundan yoksun bırakıp, deşarz olmalarını engelliyorsunuz. Bence vatandaşın üzerine çok gidiliyor, sigaraya zam, alkole zam, elektriğe …… püsürüğe %50-55 zam, vergilere %23 zam. Asgari ücrete uydurmasyon tuike göre artık %8,5 mi olur %10mu olur, bilemiyorum. Ondan sonra gelsin cinayet haberleri, darp haberleri, cinnetler, siyanürler, istismarlar. Çok derine indik ama halkımızın sonuçta deşarz olması gerekiyor ve bu deşarzı öldürerek veya darp ederek olmak, çokta hoş değil. Bırakın millet balığına çıksın, teknesine binsin 2 tur atsın. Kış vakti kimi germiş o kayıklar orada, anlamıyorum. Mudanya halkı kadar şikayetçi, şikayet etmeyi seven bir toplum daha tanımadım.Konu komşusunu şikayet eder oturup, seyreder.

Kalın salıcakla.