Ana Sayfa Haberler Hamdi Karahasan Yolcu Vapuru Söküme Gönderilerek Yok Edildi.

Hamdi Karahasan Yolcu Vapuru Söküme Gönderilerek Yok Edildi.

408

Mudanya’nın simgeleri arasına giren, Bursa Büyükşehir Belediyesine ait olan, yaz mevsiminde Mudanya ile Büyükada arasında Mavi Tur yapan Hamdi Karahasan gemisi Aliağa’ya söküme gönderilerek bir tarih sessiz sedasız yok edildi. Sosyal medya’ya yansıyan yorumlarda vapurun söküme gönderilmesi Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin borçlarını ve geminin masraflarını bahane ederek Recep Altepe dönemini silme çabası olarak değerlendirildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 2014 yılında Recep Altepe zamanında “Bursa bir sahil kentidir” sloganı ile İstanbul Şehir Hatları Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş.’den satın aldığı Hamdi Karahasan yolcu gemisi 1980 yılında Haliç tersanesinde inşa edildi. 56 metre uzunluğunda olan yolcu vapuru 10,5 metre genişliğinde ve 1500 yolcu taşıma kapasitesine sahipti. Uzun yıllar İstanbul Şehir Hatlarında görev yapan gemi 2014 yılından beri Mudanya – Adalar arasında Mavi Tur seferleri yapmakta olup Mudanya’nın simgeleri arasına girmişti. Şirin emektar vapur Gemlik Körfezi’ne farklı bir hava ve çoşku getirmişti. Sırf bu zarif vapurun iskeleye yanaşmasını ve yolcularını indirmesini seyretmek için özel olarak Mudanya Budo iskelesi önüne giden Mudanyalılar ve Mudanya’ya gelenler vardı.

Gemiye Hamdi Karahasan adı neden verilmişti?

Hamdi Karahasan kimdir?

Hamdi Karahasan 29 Mayıs -1324)10.06.1909 tarihinde Artvin’in Hopa ilçesinde doğdu Baba adı Cafer Sadık Anne adı: Safiye’dir. 1928–1929 döneminde İstiklal Lisesini bitirdi. Çalışma hayatına İstanbul Erkek Lisesi’nde Muallim Muavini olarak başladı.

Çeşitli devlet dairelerinde memur olarak çalıştı. Okullarda Türkçe Öğretmenliği yaptı.30.12.1945 tarihinde Gemi Yapı Meslek Lisesi’ne Müdür olarak atandı bu görevde emekli olduğu 10.06.1973 tarihine kadar bulundu üstün gayretleri ve çalışması nedeniyle çeşitli mükâfatlar aldı.

Gemi Yapı Meslek Lisesi’nde Yüzlerce öğrencinin yetişmesinde önemli katkılar sağladı.” İsmi öğrencilerinin Haliç Tersanesinde inşa ettiği şehir hatları vapuruna  verildi. (Kaynak denizhaber.com)