Ana Sayfa Haberler Apple’ın VR AR patenti ortaya çıktı!

Apple’ın VR AR patenti ortaya çıktı!

375

ABD hükümeti tarafından yayınlanan yeni bir patent, Apple’ın potansiyel bir VR yada AR cihazı üzerinde çalıştığını gösteriyor. Apple VR diğer gözlüklerden daha hafif ve kompakt görünüyor.

Apple VR yada AR gözlüğü çıkaracak

Geçtiğimiz yıllardan beri süre gelen Apple’ın VR veya AR gözlüğü üzerindeki çalışmaları, çok yakında meyvesini verecek gibi gözüküyor.

Apple’ın patentlerini takip ederek açıklamalarda bulunan PatentlyApple sitesinin haberine göre, firmanın potansiyel bir VR yada AR gözlüğüne ait bir patenti ABD hükümeti tarafından yayınlandı.

Kafaya takılan optik bir sistem başlığıyla yayınlanan patent, içerdiği görsellere bakıldığında piyasada hali hazırda bulunan diğer gözlüklere bakış hafif ve kompakt görünüyor. Her ne kadar Apple’ın AR konusunda çalışmaları olsa da, patentin ağırlıklı olarak VR’a yönelik olduğunu belirtelim.

Apple’ın kendine has teknolojileri yer alıyor

Patentte yer alan bilgilerden bazıları ise, gözlüğün odaya konulan sensörleraracılığıyla kafa takibi ve göz takibi yapabilmesi.

Catadioptric optik sistem denilen ve teleskoplarda kullanılan bir optik teknolojinin benzerini kullanan VR gözlüğü böylece hafif ve ince bir yapıya sahip olabiliyor. Aynı zamanda bu teknoloji, mevcut VR ve AR gözlüklerindeki renk sapması problemini de ortadan kaldırıyor.

Gözlüğün diğer Apple ürünlerine bakış daha fazla giriş çıkış seçeneğine sahip olacağını belirtelim. Yani gözlüğe dair bir çok aksesuar Apple ve partner firmalar tarafından üretilerek tüketiciye sunulacak. Ancak firmanın asıl ve ana amacı, mümkün olduğunca ince, hafif ve uzun süre boyunca kullanılabilir bir gözlük üretmek.

Kaynak: Shiftdelete