Ana Sayfa Teknoloji Haberleri Akciğerlerin Yeni bir fonksiyonu keşfedildi

Akciğerlerin Yeni bir fonksiyonu keşfedildi

391

Beklenmeyen yeni akciğer fonksiyonu keşfedildi: Kan yapmak

Bedenlerimiz hala birçok sır içeriyor ve bilim adamları akciğerlerin yeni bir fonksiyonunu buldu: akciğerler kan üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. Şimdiye kadar bu görev sadece kemik iliği ile yapılırdı ancak California San Francisco Üniversitesi’ndeki (UCSF) farelerde yapılan çalışmalar, şaşırtıcı bir şekilde, vücudun trombositlerinin çoğunun ciğerlerde üretildiğini ve bunun bir yedek rezervuarı olduğunu buldu.

Bilim, uzunca bir süredir kan oluşturan hücrelerin çoğunun hematopoez denilen bir işlemin bize oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri, enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücreleri ve trombosit gibi rolleri olan rolünü veren kemik iliğinde yer aldığına uzun zamandır inanmaktadır. Kanamayı durdurmak için pıhtılar oluşturmak için. Trombosit üreten hücreler olan megakaryositler daha önce akciğer dokusunda görüldü, ancak çoğunlukla kemik iliği içerisinde yaşayıp çalıştıkları düşünülüyordu.

UCSF çalışması, akciğerlerinde dolaşan trombositlerin bağışıklık sistemi ile nasıl etkileşime girdiğini araştırmak için canlı farelerin akciğerlerini görüntülerken yeni işlevi keşfetti. Söz konusu fareler, trombositleri yeşil renkte parlayacak şekilde tasarlanmıştı ve organlarda beklenmedik şekilde çok sayıda megakaryosit göze çarpıyordu.

Çalışmanın ilk yazarı Emma Lefrançais, “Akciğerde yaşayan bu büyük megakaryosit popülasyonunu keşfettiğimizde bunu takip etmek zorunda olduğumuzun farkına vardık” diyor.

Daha yakından incelendiğinde, ekip akvaryumdaki megakaryositlerin bir saat içinde 10 milyon trombosit oluşturduğunu ve bunun da faredeki toplam miktarının yarısından fazlasını oluşturduğunu tespit etti. Bu mevcut, ana akciğer vaskülatürünün hemen dışında yaşayan bir grup megakaryosit progenitör hücresi ve kan kök hücresi tarafından besleniyor gibi görünüyor. Ekip, bu hücreleri – video mikroskopi teknikleri ile – akciğer başına yaklaşık bir milyon kere büyültüp gördü.

Floresan yeşil trombositlere sahip olacak şekilde tasarlanan fareler, araştırmacıların akciğer vaskülatüründeki hücrelerin vücudun kan trombositlerinin çoğunu oluşturduğunu keşfetmesine yardımcı oldu. (Kaynak: UCSF )

Araştırmanın kıdemli yazarı Mark R. Looney, “Bu bulgu kesinlikle akciğerlerin daha sofistike bir görünümünü, yani sadece solunum için değil aynı zamanda kanın önemli özelliklerini oluşturan önemli bir ortak olduğunu önermektedir” . Farelerde burada gözlemlediğimiz, akciğerin insanlarda kan oluşumunda da önemli bir rol oynayabileceğini kuvvetle ileri sürüyor. ”

Akciğerler işin çoğunu yapıyormuş gibi görünse de, kemik iliği kaynaktır. Aslında, ikiside kan yapmak için birlikte çalışıyor gibi görünüyor. Kan kök hücrelerinin akciğerler ve kemik iliği arasında ileri geri nasıl hareket edebileceğini incelemek için, UCSF ekibi normal farelerdeki akciğerleri flüoresan megakaryositleri olan mühendislik hayvanlarına nakletti ve parlayan hücrelerin vaskülatürde görünmeye başlamasından çok önce olmamıştı. “Normal” akciğerden. Bu, megakaryositlerin akciğerde daha fazla sayıda görülebilmesine rağmen göç etmeden önce hala kemiklerin içinde doğduğunu gösteriyor.

Araştırmanın ilk yazarı Guadalupe Ortiz-Muñoz, “megakaryositlerin kemik iliğinden akciğerlere kadar trombosit üretmek için büyüleyici olması,” diyor. “Akciğerin kanın mekanik kuvveti veya belki de henüz bilmediğimiz bazı moleküler işaretlerden dolayı trombosit üretimi için ideal bir biyoreaktör olması mümkündür.”

Diğer taraftan, floresan megakaryosit progenitör hücreleri olan farelerdeki akciğerler, düşük trombosit sayısı olan farelere nakledildi. Ekip, hayvanın trombosit sayımlarının, büyük miktarda parlayan trombosit üretimi sonrasında sağlıklı seviyelere geri döndüğünü fark etti ve düşük sayımın, nakledilen megakaryosit hücrelerinin telafi etmesine neden olduğunu düşündürdü.

Üçüncü ve nihai nakil çalışmasında, ekip, kemik iliğindeki kişilerin ağırlıklarını çekmediğinde, akciğerlerdeki megakaryositlerin yükü nasıl işleyebileceğini araştırmak istiyorlardı. Bu amaçla, araştırmacılar, kemik iliğinde kan kök hücreleri bulunmayan farelere flüoresan işaretlenmiş hücrelere sahip akciğerleri yerleştirdiler. Nakledilen akciğerlerden gelen parlak hücreler yakında trombositlerin değil, nötrofiller, B hücreleri ve T hücreleri gibi diğer önemli kan hücrelerinin üretimine yardımcı olan kemik iliğinde ortaya çıktı.

Looney, “Bilindiği kadarıyla akciğerde yaşayan kan progenitörlerinin ilk tanımlaması bu, trombositopeni muzdarip milyonlarca insana klinik önemi olan çok soru getiriyor” diyor

Bulgular, trombosit üretimini etkileyen hastalıklar için yapılan tedavilere yönelik yeni çalışmaların bilgilendirilmesine yardımcı olmalı ve kök hücrelerin vücutta oynadığı aktif rol hakkında daha iyi bilgi sahibi olmalıdır. Gelecekteki araştırmalar, keşfi insan vücuduna uygulayabilir ve akciğerlerin ve kemik iliğinin birlikte kan üretmek için nasıl birlikte çalıştığına bakabilir.

Çalışma Nature dergisinde yayınlandı ve trombosit üretimi aşağıdaki videoda görülebilir.

Kaynak: California Üniversitesi San Francisco